8. Alemlere Rahmet Memleketler arası Kısa Sinema Festivali’nin Programı Açıklandı

tarafından
26
8. Alemlere Rahmet Memleketler arası Kısa Sinema Festivali’nin Programı Açıklandı

Bu Yıl 24-30 Kasım tarihleri ortasında 8’inci Sefer sinemaseverlerle buluşacak olan Alemlere Rahmet Milletlerarası Kısa Sinema Festivali’nin heyet üyeleri ve programında yer vereceği sinemalar belirli oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Sinema genel Müdürlüğü, TRT, THY, AA, Albayrak Medya, Vakıf İştirak Bankası, Albaraka Türk İştirak Bankası ve Yunus Emre Enstitüsü’nün dayanaklarıyla, Beyoğlu Belediyesi’nin mesken sahipliğinde, Fidan Sanat Vakfı tarafından bu Yıl 8’inci Defa sinemaseverlerle buluşacak Alemlere Rahmet Milletlerarası Kısa Sinema Festivali’nin 1 Kasım tarihinde Akademi Beyoğlu’nda gerçekleşen basın toplantısında şenlikte yer alacak heyet üyeleri, etkinlikler ve finalist sinemalar duyuruldu.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Fidan Sanat Vakfı Yönetim Şurası Lideri Abdulbaki Başer, yola çıkarken alanında Biricik olan şenliklerinin bugün pek Fazla şenliğe öncülük ettiğini ve sayıları artan bu üretim alanından memnuniyetlerini belirtti. Başer, ayrıyeten yer konusunda da öze indiklerini söyleyerek, kendilerine konut sahipliği yapan Beyoğlu Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.

Beyoğlu Belediye reis Yardımcısı Kübra Gülal ise bu Cin Değerli şenliklerin her Vakit destekçisi olmaya çalıştıklarını kaydederek, şenliklerin sürdürülebilirliği ismine da gayret gösterdiklerini belirtti.

Konuşmaların akabinde 8. Alemlere Rahmet Milletlerarası Kısa Sinema Festivali’nin programı hakkında şenlik yöneticisi Cemil Nazlı, platform yöneticisi Belkıs Bayrak ve şenliğin istişare heyeti üyesi Koray Sevindi bilgi verdi.

Festivalleri ile sinemaya ve sinemacılara hizmet etmek istediklerini belirten Cemil Nazlı, bu yıldan itibaren karbon ayak izini azaltmaya yönelik çalışmalara da tartı vereceklerini vurguladı.

48 Ülkeden 602 eser Yarışacak

24-30 Kasım tarihleri ortasında Atlas 1948 Sineması ve Akademi Beyoğlu’nda seyircisiyle bir ortaya istikbal şenlikte 388 kurmaca, 116 belgesel, 46 animasyon, 52 üretim takviye olmak üzere 48 ülkeden Yekün 602 eser yarışacak.

Bu Yıl sinema gösterimi, söyleşi, atölye, ustalık sınıfı ve panel üzere Fazla sayıda aktifliğin yer alacağı şenliğin şekillenmesine Yardımcı olan müşavere şurasını; üretimci Halil Kardaş, üretimci ve direktör Nuray Kayacan Sünbül, akademisyen ve direktör Koray Sevindi,yönetmen Belkıs Bayrak oluşturuyor.

Festivalin ön kıymetlendirme heyetinde ise TRT Sinema Müdürlüğü’nden Mehmet Ali Karga, şenlik programcısı Nihal Şen, senarist ve direktör Orçun Köksal, direktör Abdulgafur Şahin, akademisyen ve direktör Yunus Namazbulunuyor.

Uluslararası Finalistler Belirlendi

Festivalin Memleketler arası Karşılaşma kısmının heyet başkanlığını milletlerarası pek Fazla şenlikten mükafatla dönen Tunuslu ehil direktörü Nacer Khemir üstlenirken; heyette Azerbaycan Sinema Müdürü ve direktör Ru Hasanov; Oscar Akademi üyesi, İranlı direktör Nergis Abyar; Sırp şenlik programcısı, eleştirmen, belgesel ve deneysel sinema imalcisi Igor Toholj; Mısırlı gazeteci, aktivist ve belgesel direktörü Assaad Taha yer alıyor.

8. Alemlere Rahmet Milletlerarası Kısa Sinema Festivali’nin Milletlerarası Animasyon Finalistleri ortasında; Farnoosh Abedi’nin “The Sprayer”, Faye Xia’nın “It” ve Sung Cheol Kım’in “Robo99” sinemaları bulunuyor.

Festivalin Memleketler arası Belgesel Finalistleri ortasında Francesco Di Gioia’nın “Fathers’ Land”, Orhan Dede’nin “The Search” ve Malaz Usta’nın “A Year In Exile” sinemaları yer alıyor.

Uluslararası Kurmaca Finalistleri ortasında; Rand Abou Fakher’in “So We Live”, Andrej Krasavın’ın “Artist”, Ali Sohail Jaura’nın “Murder Tongue”, Ali Daraee’nin “Graveyard” ve Gonchukov Arseniy Michailovich’in “The Woman By the Window” sinemaları bulunuyor.

Ulusal Karşılaşma Finalistleri Belirli Oldu

Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un heyet başkanlığını üstleneceği 8. Alemlere Rahmet Milletlerarası Kısa Sinema Festivali’nin Ulusal Karşılaşma heyetini; imaj direktörü Kürşat Üresin, üretimci Nurdan Tümbek Tekeoğlu, müellif Selahattin Yusuf ve oyuncu Sinan Albayrak oluşturuyor.

Ulusal animasyon finalistleri ortasında; Muaz Güneş’in “Yasemin”, Zeynep İncetekin’in “Kalem”, Mehmet Nuri Kaya’nın “Azami soluk Sayısı” sinemaları yer alıyor.

Ulusal belgesel finalistleri ortasında; Deniz Telek’in “Suyu Bulandıran Kız”, Semih Sağman’ın “Gulab Gul”, Yağmur Kartal’ın “Oyuncakçı Bilinmeyen Yadigarlar”, Clint Davis’in “Vona”, Ahmet Akaltun ve Sezer Baydar’ın “Dağların Gerisinde Berivan” sinemaları bulunuyor.

Ulusal kurmaca finalistleri ortasında ise Celal Yücel Tombul’un “Meryem”, Ali İstek Erdemir’in “Vesikalık”, Kumru Karataş’ın “Körfez”, Fırat Onar’ın “Perdeler”, Selahaddin Eyüp Tan’ın “Zamanımızın Kahramanları” sinemaları yer alıyor.

Filistin Sinemalar Seçkisi Gösterilecek

Bu yıldan itibaren Özel bir ülke gösterimi de Alemlere Rahmet Milletlerarası Kısa Sinema Festivali’ne iç edildi. Bu Yıl 100 sinema ortasından belirlenen 7 Filistin sinemasının gösterimi, şenliğin açılış gününde seyirciyle buluşacak.

Son Taslak Aktiflikleri de Açıklandı

Festivalin endüstriyel kısmı olan nihayet Taslak kapsamında yapılacak aktiflikleri platform yöneticisi Belkıs Bayrak açıkladı.

Son Taslak kapsamında; sinema muharriri ve üretimci Alin Taşçıyan’ın moderatörlüğünde Tunuslu direktör Nacer Khemir’in katıldığı bir masterclass düzenlenecek.

Bir İbadet Olarak Sinema” sinemasının gösteriminin akabinde direktör Murat Pay ve müellif Enver Gülşen’in sinema üzerine söyleşisi seyirciyle buluşacak. Ayrıyeten “Yönetmen Kumaşı” başlıklı söyleşide muharrir Tarık Tufan ve direktör Mahmut Fazıl Coşkun sinemaseverlerle bir ortaya gelecek.

Assaad Taha’nın iştirakiyle “İslamın Sanata Yansıması” başlıklı söyleşide ehil sinemacının bilgi ve deneyimlerinden yararlanılacak.

Bir Sinemanın Yolculuğu” isimli workshop’ta direktör Bekir Bülbül ve üretimci Ramazan Kılıç proje evrakı hazırlama, kitlesel fonlama ve sinemanın dağıtım süreci üzerine bilgi verecek.

“Uluslararası Ortak Üretimlerin İnsani Yönü” panelinde direktör Belkıs Bayrak, TRT Sinema Müdürü Faruk İnanç, direktör Ru Hasanov ve oyuncu Bonnie Williams konuşmacı olacak. Ayrıyeten Bonnie Williams, nihayet Taslak’ın Pitching eğitmeni olarak da yer alacak.

Festivaller İle Tanışın” panelinde ise DOK.Fest, Magma Kısa Sinema Şenliği, Europian Sinema Şenlik Palic şenlik süreçleri hakkında bilgi sunacak.

Festivalde bu Yıl Hasan Bin Sabit Sinema Akademisi tarafından “HBS Genç Yetenek Ödülü” ve “RemoFilms Şenlik Danışmanlığı Ödülü” olmak üzere iki yeni Ödül verilecek.

Kısa Sinema Üretim Takviye Finalistleri Belirlendi

Kısa Sinema İmal Dayanak heyetinde; sinemacı Esra Demirkıran ve direktörler Orkhan Aghazadeh ve Hanis Bagashovyer alıyor.

Danışma konseyi üyesi Koray Sevindi’nin açıkladığı Kısa Sinema Üretim Dayanak finalistleri ortasında; Ahmet Toğaç’ın “Aç Açına”; Fatma Mizan Tüzgen’in “Armağan”; Muaz Güneş’in “Hayırlı Olsun Ziyareti”, Merve Tulay’ın “Kızıl Çayır”, Havvanur Korkut’un “Taş”, Nurten Kübra Altın’ın “Kılavuz”, Şener Yiğit’in “Güz”, Nesibe Sena Yılmaz’ın “Dullar”, Yağmur Kartal Karakuş, Ali Salduz ve Melodi Özfen’in “Biçâre” ve Ömer Ferhat Özmen’in “Eksi Bir” sinemaları bulunuyor.

Toplam 300 Bin TL Nakit Ödülü!

“Yarışma” kısmında; Ulusal ve milletlerarası kategorilerde kurmaca, animasyon ve belgesel kollarında yarışan sinemaların kazananlarına Yekün 150 bin TL Ödül ve “Kısa Sinema Üretim Desteği” kategorisinde başvurulan “Son Taslak” kısmında de 3 projeye Yekün 150 bin TL takviye sağlanacak. Toplam 300 bin TL mükafatın dağıtılacağı şenliğin gala ve Ödül merasimi 30 Kasım Çarşamba akşamı Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’nde gerçekleşecek.

Kaynak: (BYZHA) – ak Haber Ajansı